Institut für Astronomie & Astrophysik

Programme

All events but the AG-meeting dinner took place at the conference venue Hörsaalzentrum Morgenstelle.

The GAVO lounge (upper-floor lobby) was open Tuesday to Thursday 09:00 - 18:00.


Posters (maximum size 84 x 118 cm upright - the German DIN A0 format) were on display during the whole conference.

TALKS etc.    
 
SUNDAY, 22.9. Name Sessions & Titles Room
     
15:30 - 23:00 Gudrun Wolfschmidt Working Group History of Astronomy  
     
MONDAY, 23.9. Name Sessions & Titles Room
     
09:00 - 12:00 Andreas Burkert Meeting of AG Executive Committee (closed session) 8D09
09:00 - 18:00 Gudrun Wolfschmidt Working Group History of Astronomy N9
15:00 - 17:00  

Meeting of the Network of German-speaking Women in Astronomy: Diversity und Unconscious Biases

N8
13:00 - 18:00   PhD-Student Meeting VBN3
13:00 - 18:00 Chris Tenzer Jubilee Soccer Cup  
13:00 - 18:00 Andreas Burkert Meeting of RDS (closed session) 7E02
16:00 - 20:00   Registration Foyer
19:00 - 22:00   Opening Reception Foyer
       

TUESDAY, 24.9.

Name Sessions & Titles Room
       
09:00 - 10:00 Andreas Burkert Opening ceremony N6
10:00 - 10:30   Coffee & Posters Foyer
10:30 - 11:15 Andreas Burkert Karl-Schwarzschild Medal: Karl-Heinz Rädler, Mean-field dynamos: the old and some recent developments N6
11:15 - 11:50 Andreas Burkert Ludwig-Biermann Prize: Frank Bigiel, Star Formation on Galactic Scales: where is the ISM in Galaxies good or bad at forming Stars? N6
11:50 - 12:15 Andreas Burkert PhD Prize: Matthias Frank, Clues on the nature and mass of ultra-compact dwarf galaxies N6
12:15 - 12:22 Andreas Burkert Jugend-Forscht Special Prize: Adrian Bali N6
12:22 - 12:30 Andreas Burkert Hanno and Ruth Roelin Prize: Claus Kiefer N6
12:30 - 14:00   Lunch  
14:00 - 15:45 Various convenors Splinter meetings A, B, C, D, E, F, G, I, J  
15:45 - 16:15   Coffee & Posters Foyer
16:15 - 18:00 Various convenors Splinter meetings B, C, D, E, F, G, I, J  
18:00 - 21:00 Andreas Burkert Meeting of AG Members N2
       
WEDNESDAY, 25.9. Name Sessions & Titles Room
       
 

Chair: Nadya Ben-Bekhti

   
09:00 - 09:40 Francis Halzen Unveiling high energy neutrinos from cosmic sources (review) N6
09:40 - 10:05 Robert Tautz Cosmic wave-particle interactions: astrophysical magnetic turbulence and high-energy particles (highlight) N6
10:05 - 10:30 Nader Haghighipour Science with Kepler (highlight) N6
10:30 - 11:00   Coffee & Posters Foyer
  Chair: Sonja Schuh    
11:00 - 11:40 Christian Stegmann Very high energy gamma astronomy with H.E.S.S. (review) N6
11:40 - 12:05 Fiona Harrison X-ray observations with NuSTAR (highlight) N6
12:05 - 12:30 Peter Predehl eRosita, mapping the X-ray universe (highlight) N6
12:30 - 13:45   Lunch  
13:45 - 14:45   Coffee & Posters Foyer
15:00 - 18:00 Andreas Burkert "150 Years AG" Ceremonial Act N6
19:30 - 23:00 AG-Meeting Dinner Restaurant Museum  
       
THURSDAY, 26.9. Name Sessions & Titles Room
       
  Chair: Jörn Wilms    
09:00 - 09:40 Andrea Santangelo X-ray astronomy (review) N6
09:40 - 10:05 Barbara Ercolano The evolution and dispersal of proto-planetary discs (highlight) N6
10:05 - 10:30 Emma Whelan Jets from brown dwarfs and young stars (highlight) N6
10:30 - 11:00   Coffee & Posters Foyer
  Chair: Maria-Rosa Cioni    
11:00 - 11:40 Hans-Walter Rix Science with pan-STARRS (review) N6
11:40 - 12:05 Luciano Rezzola Gravitational-wave astronomy (highlight) N6
12:05 - 12:30 Boris Shustov The WSO/UV mission (highlight) N6
12:30 - 14:00   Lunch  
14:00 - 18:00 Klaus Jäger Public outreach N16
14:00 - 19:00 Andreas Schulz Workshop Astronomiedidaktik N14
14:00 - 15:45 Various convenors Splinter meetings B, C, D, E, F, H, K, L  
15:45 - 16:15   Coffee & Posters Foyer
16:15 - 18:00 Various convenors Splinter meetings B, C, D, E, F, H, K, L  
19:00 - 21:00 Harald Lesch

Wir irren uns empor - Warum ist die Astrophysik so erfolgreich? (public lecture in german)

N6
       
FRIDAY, 27.9. Name Sessions & Titles Room
       
  Chair: Stephan Geier    
09:00 - 09:40 Ewine van Dishoeck The Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA (review) N6
09:40 - 10:05 Genevieve Parmentier Star-cluster formation and evolution (highlight) N6
10:05 - 10:30 Margaret Meixner Science with Herschel (highlight) N6
10:30 - 11:00   Coffee & Posters Foyer
  Chair: Manami Sasaki    
11:00 - 11:40 Robert Braun The Square Kilometer Array, SKA (review) N6
11:40 - 12:05 Heino Falcke Science with LOFAR (highlight) N6
12:05 - 12:30 Volker Gaibler Simulations of positive an negative feedback in high-redshift galaxies (highlight) N6
14:00 - 18:15 Cecilia Scorza Training of Teachers N9